Vitrin

Analar bir tek gülüş için ateşten tam beş parçalarını dinamitlediler zifirin temeline. Her defasında bir sigara yakıp, olan biteni efkarla izledi ve biriktirdi zaman.

Arkadaşımız Fuat Yalın’ın her fotoğrafta özleyen anısına…

 

Yaşadıkça öğrenilen bir dildir ki isyan, grameri sokak sokak kurulur. Haziran’ın ala durmuş caddeleri güne dikine düşerken ve kentin tüm vitrinleri yoksun bir toplamın ağlamaklı öfkesini sergilerken…

Analar bir tek gülüş için ateşten tam beş parçalarını dinamitlediler zifirin temeline. Her defasında bir sigara yakıp, olan biteni efkarla izledi ve biriktirdi zaman.

Aman verilmedi çöküşe, vakit saklansa da kedere.

Ethem

“Şair işçidir”, işçi de şair. İşçi bir öznedir kavgaya bütün kafiyeyi hayatın rahminden söküp alan. Bir işçidir fukaralık, aldığı nefesten mutlu yegane şiiri onca ünlem arasına ören.

Abdullah

Onların istemediği ne varsa görmek için Abdullah’a bakın. Ne varsa yenmek için dokunun Abdullah’ın yaralardan görünmez bedenindeki her ize. Neyiniz var!.. Neyiniz varsa silah etmek için Abdullah’ın güleç ömrünü yaşatın kabarıp, alçalan göğüs kafeslerinizde.

Mehmet

“Bakın bir sokak…” Bir Mehmet’ten diğerine uzanan ve devinen, biriken ve çoğalan genç bir kaynaktır bu susuzluk. Haini tanıdık, biliyoruz kaldırım taşlarının altındakini. Bekletmeyin Mehmet’i, yeni yetme her ölüm için, bir taş, bir taş daha, kurun cenneti.

Ali İsmail

Güllerin en derin yarası tomurcuk yarasıdır. Artık her öfkeli sözümüzün hafızasında karanlık bir sokak ve bir cinayet… Artık bütün kabuslarımızda bir parça; “Vurmayın öldüm!”. Parça parça dehşet ve vicdan yetmezliğinden cenaze bir  “adalet”.

Ve Medeni

En yok ülkede çatık kaşlı bir yeraltı yıldızıdır Medeni. İstanbul’u Antakya’ya, Eskişehir’i Kürdistan’a, Kürdistan’ı yeryüzüne işaretleyen müşterek bir dildir açlık. Müşterek bir kuşatma bu ayaklanma inkarın burçlarına mızrakların çevirmiş, tüm dünyayı Kürdistanlaştıran.

İlkyazın selefi büyük güze hazırlık var.

Ve bir buzdağı bu isyan.

Topraklarımız karanlığına yeni günü emzirirken.

Ve kentin tüm vitrinleri yoksun bir toplamın ağlamaklı öfkesini sergilerken.

Kadim bir lügate

Yeni öznelerini

Sokaklardan toplayan.

Öldükçe öğrenilmiş,

Bir dildir bu isyan.

 

Fraksiyon.Org – 12.08.2013/Hasköy