Şinaxeri

“Şinaxeri”, olan biten bunca şeye karşın binlerce yıldır hayatta kalabilmeyi başarmış Lazların tanınması ve anadilimiz Lazcanın yaşaması, yazılması, yayılması, sevilmesi için küçücük bir katkı sunabilirse eğer kitabı çıkış amacına erişmiş sayacağım.

 

“Teşekkür ve ithaf…

Henüz bir dosya olmasından itibaren, ‘Şinaxeri’ için yardım, destek ve dilin doğru kullanımı hususundaki çok değerli katkılarını hiç esirgemeyen dostum İrfan Çağatay Aleksiva’ya,

Yalnız kitabın yayımlanması için verdiği destekten dolayı değil, bundan daha çok, Zuğaşi Berepe albümlerindeki şarkı sözleriyle, Lazca şiir yazma fikrine doğru beni tetikleyen ilk ilhamları veren Mehmedali Barış Beşli’ye,

Ve ne yazıldığını hiç anlayamayacak olsalar da, buradaki birçok buruk şiirin yazılma sebebi olan, hayatımızdan geçip gitmiş fakat bu kitaba izler bırakmış insanlara yaşattıkları güzel şeyler için teşekkür ederim.

Bu ikinci kitabı;

Beni her zaman seven anneme, babama, kardeşime,

Anı ve kavgalarına şiirler yazdığımız öncü, kahraman ve mazlumlara,

Halklarımızın komşuluğuna, umut ettiğimiz dostluğuna,

Ve başta bıraktıkları eserlerle Laz halkı için birer kutup yıldızı olmuş Tzitaşi ile Helimişi olmak üzere Lazca için bugüne dek ufak, büyük çaba harcamış herkese ithaf ediyorum.

Kasım 2014’te okuyucuya kavuşan ilk Lazca şiir kitabım ‘Zemsk’u’, 2002-2010 arası yazılmış şiirleri kapsıyordu. “Şinaxeri”deyse birkaç istisna hariç 2011-2019 aralığının şiirleri var.

Şinaxeri’, olan biten bunca şeye karşın binlerce yıldır hayatta kalabilmeyi başarmış Lazların tanınması ve anadilimiz Lazcanın yaşaması, yazılması, yayılması, sevilmesi için küçücük bir katkı sunabilirse eğer kitabı çıkış amacına erişmiş sayacağım.

Ntsaşa ext’it…

İsmail Güney Yılmaz”

 

Sipariş için: https://www.hepsiburada.com/sinaxeri-p-HBV00000QYWBA