Tag Archives: seçimler ve sol

16 Nisan 2017 Başkanlık referandumunda solun tavrı (derleme)

    derleyen: İsmail Güney Yılmaz   Hayır DİYENLER HDP (http://www.demokrathaber.org/siyaset/hdk-demokratik-cumhuriyet-ortak-vatan-icin-hayir-h79358.html) DBP (http://siyasihaber3.org/hdk-hdp-dtk-dbp-ve-tjadan-diyarbakirda-ortak-deklarasyon-hayirla-diktatorluge-dur-diyelim) ÖDP (http://portal.odp.org.tr/ulkemiz-ve-halkimiz-icin-hayirda-hayir-var/) EMEP (http://emep.org/bagimsiz-laik-demokratik-bir-turkiye-icin-tek-adam-yonetimine-hayir/) KP (http://haber.sol.org.tr/toplum/baskanlik-erdogan-akp-chp-ve-mhp-tkp-calismayi-baslatiyor-yeter-183253) HTKP  (http://www.htkp.org.tr/turkiye-komunist-partisi-siyasete-sokaklara-mucadeleye-geri-dondu/) TKH  (http://tkh.org.tr/2016/04/baskanlik-anayasasina-hayir/) ESP (https://www.evrensel.net/haber/305507/esp-tek-adam-diktatorlugune-birlikte-hayir-diyoruz) Halkevleri (http://www.halkevleri.org.tr/sozumuz/bu-memleket-bizim-diktatorluge-teslim-etmeyecegiz-oya-ersoy) Devrimci Parti (http://devrimciparti.org/hayir-cephesinde-birleselim/) Devrimci Hareket (http://www.devrimcihareket.net/kotuluk-karanlik-ve-diktatorluk-kaybedecek/) (Not: DH’nin referandum bildirisinde hayır oyu kullanmayla ilgili bir ifade geçmiyor. Ancak ilgili yapıyla ilişkili yayınlardan DH’nin “hayır” dediği görülebilir) DHF (https://halkingunlugu.org/wp/2017/01/29/dhf-fasizmin-yeni-anayasa-ile-tahkimatina-hayir/) Partizan (Bir ayrılık yaşandı, gruplardan biri “hayır” diyor: http://www.partizan-online.net/diz-cokturme-ve-teslim-almaya-karsi-guclu-bir-cikis-icin-hayir/) TKP 1920 (https://tkp.org/icerik/baskanliga-hayir-1867) SODAP (https://www.sodap.org/aciklamalar/diktatorluge-hayir-de/)
Devamını Oku

“AKP”yi Kim Yıkacak?

Bu aynı zamanda şu demek; sol cenahta yeni bir “yetmez ama evet” skandalıyla karşı karşıyayız ve bu kez içine düştüğümüz yarılma öncekine göre çok daha derin, etkili ve sarsıcı. Sol, düzen içi siyasetin işlerine neden bu denli müdahil oluverme ihtiyacı hissetti, gerçekten düşündürücü.

Türkiye, birden fazla madde başlığı olan yoğun bir gündemle ve alabildiğine gergin bir ortamla yerel seçimlere doğru gün sayıyor. Herhâlde Türkiye tarihinde hiçbir seçim, bilhassa da bir yerel seçim bu denli hararetli tartışmalara sebep olmamıştı. Muhtemeldir ki hiçbir seçimin sonucu da tüm ülke tarafından bu kadar merakla beklenmedi ve belki de herhangi bir seçim için
Devamını Oku

Erklerin Savaşı Seçimler ve Sol

Düzenin krizinden bizi düze çıkaracak olan şey, iki halk ve emek düşmanı klikten birine “şöyle veya böyle” yakın olma zorundalığı yanılgısından değil, başat çelişki olan ezen-ezilen çelişkisine doğru atımızı, kalemizi oynamaktan geçiyor. Yeni hayatı biz, ancak “bizim gibi olanlar”la ve yalnız “bizim” için kavgayı sokaktan örerek kurabiliriz.

Türkiye, 17 Aralık tarihiyle birlikte siyaset alanında dışarıdan da katkıları olan bir “yeniden inşâ” dönemine girmiş bulunuyor. Aslına bakarsanız bunun verileri son birkaç yıldır en azından sezinlenebilir bir durumdaydı fakat “hasta” için “artık ameliyat masasında” diyebilmemiz kesin olarak andığımız günle tarihlenecektir. Zaten Türkiye’nin cumhuriyet tarihi 1950’lerin özellikle ikinci yarısından itibaren -uluslararası müdahale var ya da
Devamını Oku