Tag Archives: çözüm süreci

“Çözüm Süreci”: “Kötü Bir Barış” mı?

Devlet bugün açıkça ’90’ları ve ’80’leri yeniden sahneye koymakta ve bilhassa Gever’de (Dize, Yüksekova) yaşanan son vahşetle adına kısaca “süreç” denilen bu yeni konjonktürün biriktirdikleri de muhtemel bir “bir kez daha savaş”a doğru kaybolup, hiçleşmekte.

“kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.“ Oğuz Atay Adına “çözüm/barış süreci” denilen dönem başladığından bugüne mesele hakkında olumlu, olumsuz, çekimser çok söz söylendi, söylenecek de. Devlet ile PKK arasındaki barışma çabalarının târihi epey bir eski. Bunun başlangıcı Kürdistan’daki savaşın tüm ülkeyi psikolojik olarak rehin aldığı, atmosferi en kasvetli zamanlara, ’90’lı yılların başına gelip dayanıyor. PKK’nin “Türkiyelileşme”
Devamını Oku

“Çözümü imkânsız” bir mesele olarak Kürt sorunu

Tamam, “Kürt yok” derken seksen yıldır hata etmiş olabilirler, ama şimdi Türkiye değişti. Kürt var, Kürtçe de var, hatta Türklerle birlikte ama onlara tam eşit olmayarak, de facto bir biçimde de olsa “kurucu unsur” diye tanınabilmeleri bile olasıdır.

Ortalama her Türk vatandaşının çocukluğundan itibaren bilinçaltına sokulan bir kâbus vardır: Sevr haritası. Bu emperyalist bölüşüm haritasına göre Türkiye, savaşın galipleri İngiltere, Fransa, İtalya ve antlaşmadan yüz sene öncesinin Osmanlı tebaası Yunanistan arasında paylaşılıyordu. Aynı haritada “Ermenilere bırakılması olası topraklar” da belirlenmiş ve karar “hakem” olarak Wilson’a bırakılmıştı. Wilson da özerk bir Lazistan notuyla söz
Devamını Oku

“Tarihî Gün”: İki Ortak Kaygı, Bir Piyes

Barzani, Şivan Perwer ve Tatlıses üçlüsünün Diyarbakır ziyaretini televizyondan izlerken ruhumuzda yükselen rahatsızlık ve sinirin baş sebebi de gördüklerimizin algımıza vurduğu plastik tattı.

“Önce benim oğlumun kâtilini ortaya çıkar!” Fehriye Yıldırım Devletin kendi mâkûl Kürdünü yaratmak için epeydir uğraştığı biliniyor. Ancak iktidarın,ısrar edilmesi zaten iyice anlamsız bir hâl almış olan özünde alabildiğine basit meselelerde bir iki geri adım atarak Kürdü kazanamayacağı da açık bir biçimde artık görünmüş olmalı. Şartlar, gelişmeler farklı olsa ve hükümet aynı/akraba konularda zıt tavırlar
Devamını Oku

Kürt Sorununda Cam Yarıldı

Kürt sorunu her onurlu ulusun hak ettiği gibi gelişkin bir politik çözüme ihtiyaç duymaktadır. Oslo ve Zana-Erdoğan görüşmeleri de bu politik çözüm ihtiyacı bağlamında ele alınıp değerlendirilmeli.

Malûm, Türkiye’nin Kürt sorunu, PKK’yle başlayan birden pıtrak gibi bitivermiş bir mesele değil, asırlık bir olgu. Üstelik bu ulusal sorun, yalnızca Türkiye’yi meşgul eden değil, ülkemizin üç sınırdaşını da doğrudan ilgilendiren bir mefhum. İran, Irak, Suriye’de kalabalık Kürt nüfusu bulunuyor. Bu ülkeler içinde sayısal açıdan en büyük Kürt nüfusuyla Türkiye, memleket nüfusuna göre Kürt yoğunluğu açısından
Devamını Oku